Bitcoin Güvenilir Mi?
12 Haz, 2020 10:01 tarihinde eklendi

Bitcoin Güvenilir Mi?

Bitcoin Güvenilir Mi?

Bitcoin güvenilir mi?


Bitcoin güvenilir mi konusunu 2 başlık altında sizlere açıklamak isterim.  Ülke bazlı güvenilirlik ve piyasadaki güvenilirliği.
Ülke bazlı güvenilirlik konusunda bitcoin yasal mı adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederim. Türkiye’de 2020 yılı itibari ile Sermaye piyasası kurulu ve Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu bitcoin işlemleri riskli olduğu için yaptıkları açıklamalarda yatırım önermez. Bu nedenle sizi dolandıran firma olursa hak talebinde bulunamazsınız.
Bitcoin piyasasında ise 2009 dan bu yana sayısız dolandırıcılıklar oldu. Siber saldırılar neticesinde ülkemizdeki yatırımcılarda dahil olmak üzere bir çok kişinin paraları çalındı. Bitcoin güvenilirliğini kaybetti. Son zamanlarda güvenlik amacı ile altcoinler ortaya çıkmaya başladı. Altcoinler bitcoinden daha mı güvenli sorusu aklımıza geliyor. Böyle bir şeyi söylemek mümkün değil ama hırsızlık olaylarına karşı bitcoinden daha dirençliler.
Kullanımı yasal olan ülkelerde son yıllarda alınan önlemlerle güvenilir ödeme yöntemi olduğu söylenebilir. Özellikle blockchain sistemi ile siber saldırılara karşı önlem alınmış durumda.
Kullanıcılarında kendi önlemlerini alması gerekir. Sisteme giriş yapacağı parola güçlü olmalı. Ayrıca şifreyi hiç kimse ile paylaşmamalı. Bilgisayarınıza şifreyi kaydet hatırla seçeneklerini kullanmayınız.
Bitcoin bazı borsalarda işlem görmesi ise benim açımda güvenilirliğini az miktarda olsa artırıyor. Ama bunu zaman gösterir. 2018 yılında bitcoin ölecek diyen ekonomistler çok yanıldı ve fiyatı 7 kat arttı. Amacımız kimseye bitcoin aldırmak veya bitcoinden soğutmak değil ama paranızı yatırmadan önce iyi düşünün. İhtiyacınız olan para ile coin almayın. 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *