Bitcoin Yasal Mı?
12 Haz, 2020 10:06 tarihinde eklendi

Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin Yasal Mı?

Türkiye’de bitcoin 2020 yılı itibari ile yasaktır. Yasaktır diyorum çünkü denetim altında olmayan her şey yasaktır bence. Aklınıza Türkiye’de işlem yapan kripto para şirketleri var dediğinizi duyar gibiyim. O şirketler sistemin açığını bulmuşlar ve aracı kurum olarak işlem yaptırıyorlar.
27 kasım 2017 de SPK (sermaye piyasası kurulu) Türkiye’de bir düzenleme bulunmadığı için forex işlemlerinden kripto para çiftlerine yer vermemektedir. Bu tavrı ile SPK bitcoin işlemleri için sorumluluk almaz. Yine 25 kasım 2013 de  BDDK (bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu) vatandaşlar için yüksek riskli işlemler olabileceği için bitcoini elektronik para olarak sayılmamıştır. Hal böyle olunca BDDK’nın da sorumluluğu bulunmamakta. Bu şartlardaki bir dijital paraya yasal demek doğru olmaz. Fakat yasak demekte doğru değil. Bitcoin işlemi 2020 yılı itibari ile gri alanda kalmış bir durum. Yatırımcıların beklentileri 2020 yılı içinde kanunlarla güvence altına alınması ve rahat şekilde işlemler yapmaktır.
Bitcoin alım satımı üzerinden ülkemizin hiçbir vergi komisyon harç gibi geliri yoktur. Yaptığınız işlemlerdeki komisyonu direk aracı kurum almakta. Zaten bilindiği üzere bitcoin hiçbir merkez bankasına bağlı değil. Böyle olunca da ülkelere sorumluluğu olmuyor.
Bitcoin ile ülkeden çok kısa sürede para çıkışı olabilir. Art niyetli insanlar bu paraları yasal olmayan yerlere gönderebilir. Bitcoini uluslararası para transfer aracı olarak da kullanan var. Kişi olarak belki sizler az komisyon ödediğiniz için iyi olabilir ama ülkeler için bu durum vergi kaçırmakla aynı. Bitcoin’e karşı bir insan değilim ama düzenlemesi olmayan bir para birimine de yasal demek doğru gelmiyor.
Bitcoini yasal olarak tanıyan ilk ülke Japonya. 2020 yılı içinde de Fransa Güney Kore ve Hindistan da bu kervana katıldı. Bitcoinin yasal olduğu ülkeler bunlar. 2020 yılında  Türkiye de kullanılıyor fakat bir düzenlemeye tabi değil bilginiz olsun.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *