En Çok Kullanılan Kripto Paralar Nelerdir?
12 Haz, 2020 12:15 tarihinde eklendi

En Çok Kullanılan Kripto Paralar Nelerdir?

En Çok Kullanılan Kripto Paralar Nelerdir?

EN ÇOK KULLANILAN KRİPTO PARALAR NELERDİR?

Dünya üzerinde binlerce kripto para yer almakta ve her geçen gün sayıları hızla artmakta. Sizler için günümüzde en çok işlem gören 15 kripto parayı inceledik.

BİTCOİN: 2009 Yılında ortaya çıkan kripto paralar içinde en çok bilinen ve kullanılan sanal paradır. BTC olarak kısaltılır. Bitcoin ilk çıktığında tanesi kuruşlarla hesap edilirken şimdilerde ise 65 milyarı buldu. Bitcoin ile ilgili detaylı bilgisi BİTCOİN NEDİR Adlı yazımızda bulabilirsiniz.

ETHEREUM: Ethereum Bitcoinden sonra en popüler dijital paradır. Sanal para dünyasında dijital petrol olarak olarak bilinir. ETH harfleri ile kısaltılmıştır.

SPECTROCOİN: 2017 yılında piyasaya çıkmış olan Spectrocoinin en önemli özelliği kullanıcıların gizliliğidir. Amacı isi kripto paraların kullanımını yaygınlaştırmaktır. XSPEC harfleri ile kısaltılmıştır.

NTX: 2013 Yılında piyasaya sürülen NTX çok düşük fiyatlarla yatırım yapma imkânı sunar. Günümüzde dikkat çekmese de en büyük amaç kendi ekosistemini oluşturmaktır. Firmanın değeri 4 Milyar dolar ve Güney Kore’nin en güçlü sanal parası durumunda. Bu yüzden uzun vadede değer kazanılacağı öngörülmekte.

ICON: NTX için yazdığımız her şey ICON içinde geçerlidir. Amacı birçok sanal parayı bir araya getirerek büyük bir platform oluşturmak. ICX harfleri ile kısaltılmıştır.

OYSTER PEARL: Yenilik konusunda en popüler sanal para birimi durumunda. 2 amacı var. Birincisi, kullanıcı gizliliği ikincisi, kullanıcıların web siteleri üzerindeki reklamları kaldırmak. Yazılımcıların ilgisini daha çok çeken Oyster Pearl gelecek vaat eden bir kripto paradır. PRL harfleri ile kısaltılmıştır.

BLUE: Adından da anlaşılacağı üzere en çok bluetooth teknolojisi üzerinde kullanılır. En önemli özelliği internete ihtiyaç duymadan işlemleri gerçekleştirmesidir BLU harfleri ile kısaltılmıştır.

LİTECOİN: Bitcoinden sonra adı en çok bilinen kripto paradır. Bitcoine rakip olarak çıkmıştır. Yenilik sunma gibi bir amacı yoktur. Eski Google mühendisi Charles Lee tarafından piyasaya sürülmüştür. LTC harfleri ile kısaltılmıştır.

DECRED: 2016 yılında hayatımıza giren Decred Bitcoine alternatif olarak piyasa çıkmıştır. Amacı kendine has bir yatırımcı grubu oluşturmak ve diğer coinlerden bağımsız büyümek. DCR harfleri ile kısaltılmıştır.

MONERO: Gizliliği çok önemseyen bir kripto paradır. Bu yüzden suç örgütleri tarafından daha çok ilgi görür. XMR harfleri ile kısaltılmıştır.

ETHEREUM CLASSİC: Ethereuma paralel şekilde ortay çıkmıştır. Amacı ethereum dolandırıcılığına maruz kalmamak adına kaynak kodları değiştirmeyi savunan bir grup tarafından ortaya atılmıştır. ETC harfleri ile kısaltılmıştır.

NEM: En büyük yatırımcıları Japonya’da olan Nem coin artan değeri ile yatırımcılar arasında dikkat çekmektedir. Kullanılması için Nem’e özel cüzdan sahibi olmanız gerekir. XEM harfleri ile kısaltılmıştır.

DASH: Dijital ve cash kelimelerinin birleşmesinden adını alır. En büyük özelliği 1 saniyeden daha kısa sürede işlem yapmaktır. DASH harfleri ile kısaltılmıştır.

RİPPLE: Geleneksel bankacılığa yenilik kazandırmak amacıyla çıkmıştır. Asya ve Batı ülkelerinde çok fazla değer görmekte. Ripple’nin amacı finans işlemlerini kolaylaştırmaktır. XRP harfleri ile kısaltılmıştır.

RİMBİT: Büyük firmalardan ziyade kurucusu ve yatırımcıları tarafından yönetilir. Piyasada 20 milyondan fazla Rimbit işlem görmekte. Uzun vadede uzmanlar tarafında büyük getiri sağlaması beklenmekte. RBT harfleri ile kısaltılmıştır.

STELLAR LUMENS: En büyük amacı, müşteriler bankalar ve ödeme sistemleri arasında bağlantı kurmak. 2014 yıllarında ortaya çıkan Stellar lumens’in 2-5 saniyede işlem süreleri mevcuttur. XLM harfleri ile kısaltılmıştır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *