Kripto Para Kazançları Vergiye Tabi Mi?
24 Mar, 2021 10:29 tarihinde eklendi

Kripto Para Kazançları Vergiye Tabi Mi?

Kripto Para Kazançları Vergiye Tabi Mi?

Kripto Para Kazançları Vergiye Tabi Mi?

Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle hayatımıza giren sanal para sektörü birçok yatırımcıya yeni kapılar araladı. Büyük artışlar gösteren sektörün değeri trilyon dolarla ifade ediliyor. Sanal para alım satımından büyük kazançlar elde eden çok sayıda kişi bulunuyor. Bu nedenle sektörde işlem yapan ve kazanç sağlayan çoğu kişi kripto para kazançları vergiye tabi mi diye merak ediyor.

Sanal para piyasası yeni bir piyasa olması nedeniyle hemen hemen hiçbir ülkenin bu konuda bir altyapısı bulunmuyor. Bu nedenle Türkiye de dahil olmak üzere çoğu ülkede coin üzerinden gelir elde edenlerin vergilendirilmesi konusunda çokça soru işareti bulunuyor.

Ülkemizde Bitcoin ve altcoinler için yasal bir tanımlama bulunmuyor. Coinlerin emtia, para birimi veya menkul kıymet olarak mı değerlendirileceği BDDK, Sermaye Piyasası Kurulu veya diğer otoriteler tarafından belirlenmediği için kripto para kazançlarında vergi konusunda bir düzenleme bulunmuyor. Haliyle kripto para alım satımı yapanlardan şimdilik bir vergi talep edilmiyor. Fakat piyasa hacminin her geçen gün arttığını göz önüne alırsak ilerleyen zamanlarda vergilendirme gelmesi mümkün gözüküyor.

Her ne kadar sanal para alım satımından para kazananlardan vergi alınmasa da alım satım dışında coin piyasasında işlem yapanlardan vergi alınabiliyor.

Kripto Para Kazançlarının Vergilendiği Durumlar Nelerdir?

Coin alım satımı yapanların elde ettiği gelirden vergi alınmasa da coin madenciliği veya coin alım satımına aracılık yapanların elde ettiği kripto para kazançları vergiye tabidir. Aslında temel olarak bakıldığında sanal para alım satımına aracılık edenlerin elde ettiği gelir coin kazancı olarak tanımlanmıyor. Sanal para alım satımı yapılabilen sitelerin sahibi olan bu şirketlerin gelirleri komisyon geliri olarak görülüyor. Bu nedenle her işlemden komisyon ücreti kesen bu şirketler elde ettikleri gelir oranında vergi ödemesi yapıyor.

Kripto Para Madenciliğinden Vergi Alınıyor Mu?

Coin sahibi olmak isteyenler satın alma işlemi yaparak ya da sanal para madenciliği yaparak coin alabiliyorlar. Fakat sanal para alım satımında gelir elde edenlerden vergi alınmazken kripto para madenciliğinde vergi bulunuyor. Bunun nedeni de alım satım işlemleri hakkında bir yasal düzenleme bulunmuyor. Fakat coin madenciliğinde bir katma değer ortaya çıkıyor. Ülkemizde de katma değer üzerinden vergi alınıyor. Bu nedenle coin madenciliği yapanların vergi vermesi gerekiyor. 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Seyfi

    Yasal düzenleme olmadığı İçin vergi alınmıyor. Zaten yasal düzenleme olursa bitcoin işini bırakmak lazım

    • access_time 25 Mar 2021, 10:02
    • Cevapla