Merkez Bankası Faiz Kararının Etkileri
14 Nis, 2022 8:46 tarihinde eklendi

Merkez Bankası Faiz Kararının Etkileri

Merkez Bankası Faiz Kararının Etkileri

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir terim var. Merkez Bankası faiz kararı…

Merkez bankası faiz arttırırsa ne olur? Merkez bankası faizleri sabit tutarsa ne olur? Merkez bankası faizleri indirirse ne olur? bunları size kısaca açıklamaya çalışacağız.

MERKEZ BANKASI FAİZİ İNDİRİSE DOLAR VE PİYASALAR NE OLUR?

Merkez Bankası faiz indirirse banka kredilerini faiz oranlarının düşüşüne bağlı olarak tasarrufların azalması ve yatırımların artması beklenmektedir. Tasarrufların azalması, tüketimi ve piyasa da dolaşan para miktarını arttırmaktadır. BIST yükselişi baskı görmeye başlamakla birlikte kurlarda yükseliş yönünde hareketlenme başlaması muhtemeldir. Piyasa da dolaşan para miktarının artması enflasyonu tetiklemekle birlikte para biriminde değer kaybına yol açacaktır. Küresel riskler, enflasyon etkisi ile yukarı yönlü eğilim gösteren dolar, faiz arttırma kararının da desteği ile yükseliş eğilimine devam edebilir.
MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTARSA DOLAR VE PİYASALAR NE OLUR?

Merkez bankası tercihini faizleri sabit tutmaktan yana kullanırsa piyasaların beklentisi yönünde karar olmasıyla birlikte piyasaların sakinleşeceği beklenir. Dolar kuru aşağı yönlü gevşemeye başlamakla birlikte BİST üzerinde de olumlu etki oluşturacaktır. AA anket, Foreks Anken, Goldman Sachs gibi ekonomistlerin katıldığı anket sonuçlarına göre, TL’de ki baskı ve enflasyonun mevcut seviyesinin göz önüne alındığında sabit faiz kararı anket sonuçlarında ön görülmektedir.

MERKEZ BANKASI FAİZİ ARTTIRISA DOLAR VE PİYASALAR NE OLUR?

Merkez Bankası faiz arttırma kararı alması ardından ise tasarruf eğiliminin artması ve yüksek faiz maliyetlerinden dolayı yatırımların azalması beklenir. Tasarrufların artmasına bağlı olarak para dolaşımının azalmasıyla birlikte BIST yükselişinin tetiklenmesi muhtemeldir. Tasarruf eğiliminin artması enflasyonist etkiyi baskılarken dolar kurunda sert düşüş görülebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *