24 Mar, 2021 19:54 tarihinde eklendi

Paribu Nedir?

Paribu Nedir?

Paribu Nedir?

2009 yılına kadar dünyadaki tüm finansal işlemler banka ve devletler kontrolünde yapılıyordu. Fakat 2009 yılına gelindiğinde Satoshi Nakamoto kullanıcı isimli kişi veya kişilerce geliştirilen Bitcoin ile birlikte üçüncü şahısların denetimine tabi olmadan finansal işlem yapabilmenin önü açıldı. Bitcoin’e duyulan büyük ilgi yeni coinler doğurdu ve kripto para piyasası büyük bir yatırım aracına dönüştü. Coin piyasasının kârlılık oranı fazla olması yatırımcı sayısını artırırken yatırımcıların kripto para satın alabileceği kripto para borsalarına ihtiyaç duyuldu. Dünyada çok sayıda kripto para borsası bulunmakla birlikte ülkemizde sayısı o kadar fazla değil. Peki, ülkemizdeki kripto para borsalarından biri olan Paribu nedir?

Kripto paraya sahip olmak için coin madenciliği yapılıyor olsa da günümüzde madencilik işi oldukça zor. Madencilik yapabilmek için oldukça pahalı sistemlere ihtiyaç duyuluyor ve büyük yatırımlar yapılması gerekiyor. Bunun yerine bu alana yatırım yapmak istiyorsanız reel para birimleri ile alım satım yapabileceğiniz kripto para borsalarına yönelebilirsiniz. Yerli bir girişim olan Paribu, kripto para satın almak isteyenler ile satmak isteyenleri buluşturan kripto para borsalarından birisi. Bu yerli sitem üzerinden güvenilir bir şekilde coin satın alabilir ve satabilirsiniz.

Paribu’dan Nasıl Bitcoin Alınır?

Paribu, Yasin Oral ve ekibi tarafından 2016 yılında geliştirilmeye başlandı. 2017 yılında ise kullanıma sunuldu. 2017 yılından itibaren Yasin Oral’ın geliştirdiği sanal borsa üzerinden Bitcoin alınabiliyor. Sanal borsaya üye olanlar Bitcoin satan kişilerden anonim olarak piyasa fiyatından Türk Lirası ile Bitcoin alabiliyor. Sisteme üye olanlar isterlerse kolay al/sat bölümünden isterseler de piyasalar bölümünden şartlı Bitcoin alımı yapabiliyor.

Sanal borsa üzerinden sadece Bitcoin alım satımı yapılmıyor. Sistem 2018 yılında geliştirilerek diğer coinlerin de alım satımının yapılabileceği bir borsaya dönüştü. Paribu Bitcoin alım satımı dışında başta Ethereum, XRP, Cardano olmak üzere diğer altcoinlerin de ticareti yapılabilen bir borsadır.

Paribu Yasal Mı?

Paribu Yasin Oral tarafından sanal alışveriş yeri oluşturmak amacıyla başta Türk Ticaret Kanunu olmak üzere tüm kanun ve yasalara uygun bir şekilde anonim şirket olarak kurulmuştur. Şirketin yasa dışı hiçbir faaliyeti bulunmuyor. Şirket, kripto para alım satımı yapanları buluşturan ve alım satım üzerinden komisyon ücreti tahsil eden bir şirkettir. Bu özelliğiyle yatırım şirketlerinden farkı bulunmuyor. Bunlarla birlikte sistem güvenlik sertifikalıdır. Kişisel bilgileriniz, kart bilgileriniz ve sanal cüzdanlarının da çalınamayacağı uluslararası şirketler tarafından tescillenmiştir. Dolayısıyla yerli sanal borsa üzerinden gönül rahatlığıyla işlem yapabilirsiniz. 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *